سوختن موتور ماشین لباسشویی

سوختن موتور ماشین لباسشویی نشانه هایی دارد که باید جدی بگیرید!

سوختن موتور ماشین لباسشویی را با این نشانه تشخیص دهید، موقع کار کردن بوی سوختگی یا سیم سوخته احساس می‌شود

این یکی از نشانه‌های اولیه و خطرناک سوختن موتور ماشین لباسشویی شما است. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، باید هر چه زودتر علت را برطرف کنید.

 

نشانه‌ آسیب دیدن موتور لباسشویی

از نشانه‌های آسیب دیدن ماشین لباسشویی، زمانی است که موتور حین فعالیت خاموش می‌شود. این مشکل به دلیل بیش از حد گرم شدن موتور اتفاق می‌افتد. این اتفاق در ابتدا ممکن است با کمی خنک شدن موتور و روشن‌کردن مجدد آن برطرف شود. اما عدم توجه به آن می‌تواند منجر به سوختن موتور ماشین لباسشویی شود.

 

تکنیک تهران

بعد از دیدن هر یک از نشانه‌های بالا بهتر است با یک تعمیرکار متخصص تعمیر ماشین لباسشویی از تکنیک تهران تماس بگیرید. اگر این کار را انجام دهید، هزینه کمتری بابت تعمیر خواهید پرداخت. بهتر است این کار را سریعا انجام دهید، اگر زیادی دیر شود، به یک ماشین لباسشویی جدید نیاز پیدا می‌کنید و باید هزینه بسیار بیشتری کنید.

 

سوختن موتور ماشین لباسشویی بدلیل اضافه بار الکتریکی

اضافه بار الکتریکی به واسطه شدت جریان اضافی که وارد سیم‌پیچ موتور می‌شود، به وجود می‌آید. به این ترتیب جریانی متفاوت از جریانی که موتور برای کار با آن طراحی شده وارد آن می‌شود. این اتفاق می‌تواند به دلیل کاهش ولتاژ رخ دهد و منجر به چرخش بیشتر موتور می‌شود. اضافه بار الکتریکی ممکن است به دلیل افزایش ولتاژ برق نیز روی دهد. نوسانات برق می‌تواند منجر به ایجاد اضافه بار الکتریکی در موتور ماشین لباسشویی شود.

 

پیشگیری از اضافه بار الکتریکی :

برای پیشگیری از این مشکل باید از محافظ‌های استاندارد جریان الکتریکی استفاده کنید. با استفاده از این وسایل می‌توانید اطمینان داشته باشید که بار الکتریکی موتور کاهش یا افزایش پیدا نمی‌کند. به این ترتیب می‌توانید با هزینه‌ای اندک، از یکی از علت های سوختن موتور ماشین لباسشویی پیشگیری کنید.

 

سوختن موتور ماشین لباسشویی بدلیل مقاومت پایین سیم‌پیچ‌ها

شایع‌ترین و حادترین علت آسیب دیدن موتورهای ماشین لباسشویی همین مورد است. این مشکل به واسطه آسیب دیدن عایق سیم‌پیچی موتور به خاطر گرمای بیش از حد، پوسیدگی و یا آسیب‌های فیزیکی ایجاد می‌شود. این موضوع باعث از بین رفتن فاصله بین کنداکتورها و سیم‌پیچ داخل موتور می‌شود. در نتیجه این اتفاق، موتور دچار اتصالی و نقص می‌شود.

در صورت ادامه پیدا کردن این مشکل، آسیب‌های جدی در موتور ماشین لباسشویی رخ خواهد داد که در نهایت کار به سوختن موتور کشیده می‌شود.

 

پیشگیری از مقاومت سیم پیچ ها :

یکی از راه‌های ممکن برای پیشگیری از ایجاد مقاومت پایین در موتور ماشین لباسشویی، بررسی سیم‌ها و عایق بودن آنها است. به این ترتیب می‌توانید قبل از اینکه چنین مشکلی برای ماشین لباسشویی ایجاد شود، خیال خودتان را راحت کنید.

 

سوختن موتور ماشین لباسشویی بدلیل گرم شدن بیش از حد

گرم شدن بیش از حد یکی از علت‌های سوختن موتور ماشین لباسشویی است. این مشکل می‌تواند به واسطه مشکلات الکتریکی در سیم پیچ موتور، کارکردن به مدت بسیار زیاد و یا حرارت زیاد محیط ایجاد شود. طبق یک قاعده سرانگشتی، هر ۱۰ درجه سانتیگراد که حرارت موتور افزایش پیدا کند، عمر عایق آن تا ۵۰% کاهش پیدا می‌کند.

 

هنگامی که موتور ماشین لباسشویی بیش از حد گرم می‌شود در حین کار خاموش می‌شود.

اگر این اتفاق یکی دو بار بیشتر نیافتاد، چندان جای نگرانی نیست. اما اگر مدام ماشین لباسشویی شما در حین کار خاموش می‌شود، لازم است که از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

 

پیشگیری از گرم شدن بیش از حد :

برای پیشگیری از این مشکل باید مطمئن شوید که موتور زیاد گرم نمی‌شود. با استفاده از محافظ جریان نیز می‌توانید از نوسانات انرژی که منجر به گرم شدن بیش از حد موتور می‌شوند پیشگیری کنید و همچنین بهتر است ماشین لباسشویی را برای ساعت‌های متوالی روشن نگذارید.

 

سوختن موتور ماشین لباسشویی بدلیل آلودگی

آلوده‌شدن به گرد و خاک، کثیفی، و مواد شیمیایی یکی از علت های سوختن موتور ماشین لباسشویی است. ذرات خارجی که راه خود را به موتور ماشین لباسشویی باز می‌کنند باعث می‌شوند راه‌های گردش هوا بسته شوند، که در نهایت منجر به گرم شدن بیش از حد موتور می‌شود.

 

پیشگیری از ورود آلودگی به موتور :

کار نسبتا ساده‌ای است و نیاز به کمی نظم و دقت دارد. برای این کار کافی است به تمیزی فضاهای پشت ماشین لباسشویی دقت کنید. سعی کنید با تمیز نگه داشتن محدوده موتور و اجزای داخلی ماشین لباسشویی، از خطر آسیب دیدن و سوختگی آن پیشگیری کنید.

 

سوختن موتور ماشین لباسشویی بدلیل لرزش

لرزش می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در موتور ماشین لباسشویی شده و در نهایت آن را از کار بیاندازد. اغلب لرزش به واسطه نصب غیر طراز ماشین لباسشویی روی سطح به وجود می‌آید. اما بهتر است توجه داشته باشید که لرزش می‌تواند به علت مشکلات داخل موتور هم اتفاق بیافتد. برای مثال شل چرخیدن سبد لباس‌ها، تنظیم نبودن محفظه موتور، یا پوسیدگی قطعاتی مثل تسمه می‌تواند از علت های سوختن موتور ماشین لباسشویی بر اثر لرزش زیاد باشد.

 

پیشگیری  از لرزش لباسشویی :

برای پیشگیری از این مشکل اطمینان حاصل کنید که ماشین لباسشویی خود را به شکل طراز روی سطح زمین قرار داده‌اید. اگر مشکل لرزش ادامه پیدا کرد، علائم شل چرخیدن و تنظیم نبودن محفظه یا پوسیدگی اجزا را بررسی کنید. بهتر است لرزش ماشین لباسشویی به شکل مداوم پایش شود. در صورتی که نتوانستید منبع لرزش را پیدا کنید، حتما از یک تعمیر کار متخصص کمک بگیرید.

 

 تنظیم نبودن تسمه‌ها

در بسیاری از ماشین‌های لباسشویی از تسمه‌ برای انتقال انرژی چرخشی استفاده می‌شود و البته برخی ماشین لباسشویی‌های جدید هم از سیستم دایرکت درایو یا بدون تسمه استفاده می‌کنند که صدا و لرزش و احتمال خرابی کمتری دارد و نسبت به ماشین لباسشوی‌های سنتی برتری دارند.

اگر ماشین لباسشویی شما از مدل‌های تسمه دار است، باید بدانید که این تسمه‌ها پس از مدتی استفاده دچار استهلاک یا لقی شده و باید تعویض شوند. در صورتی که تسمه موتور ماشین لباسشویی زیادی سفت تنظیم شود نیز فشار زیادی به موتور وارد می‌کند.

 

پیشگیری از مشکل تسمه ها :

برای پیشگیری از این مشکل بهتر است، ماشین لباسشویی را هر دو الی سه سال سرویس کنید. همچنین باید کار تعویض تسمه را به یک تعمیرکار متخصص واگذار کنید زیرا میزان خلاصی تسمه در ماشین لباسشویی با دستگاه‌های دیگر متفاوت است و تعمیرکاران متخصص از این مقدار اطلاع دارند.

 

حجم لباس کم یا زیاد

لباس ریختن زیاد در محفظه ماشین لباسشویی یا حتی کارکردن بدون بار آن، باعث آسیب رسیدن به تسمه‌ها و به هم ریختن تنظیمات ماشین لباسشویی و آسیب به آن خواهد شد. هر ماشین لباسشویی قابلیت شستشوی مقدار مشخصی لباس دارد که برای همان مقدار هم طراحی شده است. حجم لباس کمتر یا بیشتر از ظرفیت لباسشویی منجر به بار اضافه روی موتور می‌شود.

این موضوع باعث می‌شود موتور بیش از حد گرم شود. این یکی از علت های سوختن موتور ماشین لباسشویی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

 

نتیجه گیری :

ماشین لباسشویی وسیله‌ای است که در زندگی روزمره به آن احتیاج زیادی داریم. اصلی‌ترین بخش ماشین لباسشویی موتور آن است و موتور ماشین لباسشویی در معرض آسیب‌های زیادی است و علت های سوختن موتور ماشین لباسشویی ممکن است مختلف باشند.

برای جلوگیری از این مشکلات لازم است ماشین لباسشویی به شکل تراز نصب شود و توصیه‌های مرتبط با حفاظت از موتور رعایت شوند.

 

اصلی‌ترین نکته در استفاده توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی است. هر یک از ماشین‌های لباسشویی برای حجم مشخصی از بار لباس طراحی شده است. شستشوی مداوم با باری کمتر یا بیشتر از این ظرفیت می‌تواند باعث آسیب به ماشین لباسشویی شود.

آگاهی از علت های سوختن موتور ماشین لباسشویی به شما کمک می‌کند تا پیش از وقوع از آنها پیشگیری کنید و گرفتار هزینه‌های سنگین تعمیر و تعویض قطعات نشوید.

 

در صورت نیاز فوری به تعمیر وسایل برقی منزل مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و ماکروفر تولید داخل یا خارجی با شماره ۰۹۱۲۵۴۸۲۱۲۴ تکنیک تهران تماس بگیرید. 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمـاس فـوری با پشتیبانـی
×

پشتیبانی 24 ساعته

×